Skozi otroštvo se spomnim, da smo zelo velikokrat imeli razno delo, ki je vključevalo kakšno delo na strehi. To pa je lahko popravilo strešne kritine, ali pa gradnja nove. To pa zato, ker smo živeli na kmetiji na vasi, kar pa je pomenilo, da se je zelo velikokrat gradilo kakšne manjše hleve ali pa kaj podobnega, kjer pa se je vso delo opravilo doma. Tako pa sem dobil kar nekaj izkušenj s tem, kako se postavi strešna kritina in pa vsi posamezni strešniki, že pri mladih letih.
Sama postavitev opečne strešne kritine pa ni prav nič zahtevnega. Dela se lotimo najprej tako, da se izdela ogrodje, kamor se bodo postavljali strešniki. Pri temu ogrodju pa moramo biti zelo natančni, saj moramo narediti ustrezne opore, tako da se bodo na te lahko strešniki “ulegli”, ter bodo tako fiksirani. V kolikor bomo tukaj nenatančni, se nam bo lahko strešna kritina ob slabemu vremenu sesula in udrla.
Nato, ko pa je ogrodje končano, pa se lahko začnejo postavljati strešniki. Tukaj pa moramo paziti zgolj na to, da jih začnemo postavljati v spodnji vrsti, nato pa se pomikamo navzgor. Prav tako pa moramo poskrbeti še za to, da bo vsak naslednji strešnik deloma prekrival prejšnjega. S tem bomo zagotovili, da ne bo v strehi nobene razpoke, skozi katero bi lahko uhajala voda, ko bi zunaj deževalo. Na vsake toliko postavljenih strešnikov, pa moramo postaviti tudi snegobran, ki se preprosto zatakne za strešnik. Ti pa bodo imeli pomembno vlogo, da bodo zadrževali sneg na strehi, tako da ne bi padel dol, ter nas morda zadel na glavo in nas še poškodoval.
No tako pa je postavljanje strehe povsem enostavno delo, tako da mi ne predstavlja nobenega problema. To pa je verjetno malo tudi zaradi tega, ker sem imel že celotno življenje kakšne opravke v povezavi z strešnimi kritinami in strešniki.